Přihlásit se | Nepřihlášený uživatel

Novinky

ZYCORTAL® = Nový lék na Addisonovu chorobu

Injekční suspenze se syntetickou náhradou aldosteronu a prolongovaným účinkem. 

 

 

 

Co je Zycortal® a k čemu se používá?

Zycortal® je zcela nový veterinární přípravek určený k léčbě Addisonovy choroby u psů. Addisonovou chorobou rozumíme hypoadrenokorticismus, kdy nadledviny neprodukují dostatek steroidních hormonů, kortizolu a aldosteronu. Nedostatek aldosteronu může mít za následek ztráty tekutin, dehydrataci a pokles hmotnosti. Zycortal® má dlouhodobě nahrazovat chybějící aldosteron. Je pravděpodobné, že musí být nahrazován i kortizol. Zycortal® obsahuje účinnou látku desoxycorton pivalát.

 ZYCORTAL(R) - fotka produktu

Jak se Zycortal® používá?

Zycortal® je injekční suspenze s prolongovaným uvolňováním. To znamená, že po injekční aplikaci se účinná látka postupně uvolňuje po dobu několika týdnů. Aplikuje se podkožně v počáteční dávce 2,2mg/kg přibližně 1x měsíčně. Cca 25 dní po první injekci je třeba ještě před druhou aplikací vyhodnotit terapeutickou odpověď pacienta. Dávka a interval mezi aplikacemi se řídí odezvou pacienta, zejména hladinami sodíku a draslíku v krvi. Při uspokojivých výsledcích se dávka ani interval podání nemění.  Zycortal® je dostupný pouze na předpis. Další informace jsou obsaženy v příbalovém letáku.

 

Jak Zycortal® účinkuje?

Desoxykorton pivalát je syntetický steroidní hormon, velmi podobný přirozenému aldosteronu. Působí na udržování hydratace organismu stejným mechanismem jako aldosteron (zadržováním sodíku a vylučováním draslíku). Psi s Addisonovou chorobou mají v krvi aldosteronu nedostatek a Zycortal® jej nahrazuje.

 

Jaké výhody přípravku Zycortal® byly zjištěny během ověřovacích studií?

Účinnost aldosteronu byla ověřována v terénní studii zahrnující 152 psů s Addisonovou chorobou. U 113 psů byl podán podkožně Zycortal®. U 39 psů byl podán podobný lék obsahující desoxykorton pivalát pro intramuskulární aplikaci. Všichni psi dostávali také perorálně kortikosteroidy. V této studii se Zycorta® ukázal jako minimálně tak dobrý, jako druhé podané léčivo (veterinární lék registrovaný pouze v USA, nejednalo se o humánní tablety fludrokortison). Za 90 dní po zahájení léčby se u 84% (92 ze 109) psů léčených přípravkem Zycortal®zlepšily klinické příznaky a normalizovaly se hladiny sodíku a draslíku v krvi.

 

Obnáší použití  přípravku Zycortal® nějaká rizika?

Nejčastějším vedlejším účinkem přípravku Zycortal® (který se vyskytuje u více než 1 psů z 10) je polydypsie a polyurie. Tyto vedlejší účinky mohou být také důsledkem nesprávného dávkování glukokortikoidů. Dávka přípravku Zycortal® a glukokortikoidů musí být u každého pacienta individuálně přizpůsobena.

 

Jakou má Zycortal®  exspiraxi a jak má být skladován?

Zycortal® má z výroby exspiraci 3 roky a po otevření lékovky má být spotřebován do 120 dní. Při dodržení pravidel sterility může být používán po jednotlivých dávkách jako jiné injekční látky. Neměl by být skladován při vyšších teplotách, než je 30°C a neměl by být zmrazen. Na trhu je aktuálně dostupná lékovka o objemu 4ml (1ml obsahuje 25mg účinné látky).

 

Mohu podávat Zycortal psům, kteří byli předtím léčeni fludrokortisonem a jak se mají na novou léčbu převést?

Psi s Addisonovou chorobou léčení fludrokortisonem mohou být na Zycortal® převedeni okamžitě. Psům je subkutánně aplikována počáteční dávka přípravku Zycortal® 2,2mg/kg a za 2-3 dny může být fludrokortison vysazen. Spolu s přípravkem Zycortal® musí pacienti po vysazení fludrokortisonu dostávat také kortikosteroidy. Dávka přípravku Zycortal® má být nadále upravena a to podle podrobného monitoringu pacienta. Podrobný návod se nachází v příbalovém letáku.

 

Musím léčbu Zycortalem doplňovat podáním glukokortikoidů?

Zycortal® nahrazuje pouze mineralokortikoidy. Psi s kombinovaným deficitem gluko- a mineralokortikoidů musí proto spolu s přípravkem Zycortal® dostávat také glukokortikoidy, například prednisolon. Doporučená počáteční dávka je 0,2-0,4 mg/kg tělesné váhy a dále se dávka upraví podle klinických příznaků.

 

Více informací (včetně tabulky s dávkováním a schémat pro diagnostiku a monitoring) naleznete na www.cymedica.cz v sekci Produkty.

 


Přílohy

« Zpět na Novinky
Cymastin DC
Acticam

Znáte web Specific Diet?

Znáte samostatný web věnovaný výhradně značce SPECIFIC? Web je určen primárně chovatelům psů a koček, ale samozřejmě i veterinárním pracovištím. Na webu najdete přehledy krmiv, podrobné informace o každé dietě, klíč jak vybrat správnou dietu a mnoho dalších zajímavých informací. Navštivte proto:

www.specificdiet.cz 

Přehled krmiv / diet Specific najdete zde

logo Specific Diet